ADHD
in neurofeedback
ADHD
ADHD je motnja pozornosti s hiperaktivnostjo in impulzivnostjo. Predstavlja zahtevno odnosno dinamiko tako za osebo, ki jo ima, kot za celotno družino. Med njimi pogosto prihaja do nesporazumov in konfliktov kot posledica preslabega poznavanja značilnosti ADHD in strategij za učinkovito regulacijo njihovih potreb. . Še dandanes veliko ljudi misli, da z ADHD označujemo v resnici razvajene, nevzgojene in poredne otroke. Moteče vedenje si napačno razlagajo kot poskus pridobivanja pozornosti ali namerno povzročanja hrupa in nemira, saj se zlahka zdijo nesramni, neprimerni, nevedni ali nespoštljivi. Takšna prepričanja vodijo v napete in obremenjujoče odnose, kar je velika krivica za vse družinske člane.
Obstajajo trije podtipi ADHD (pri otrocih)
(1) Nepozoren tip "dnevni sanjač"
Ta podtip predstavlja zasanjane otroke. Ko jim postavite vprašanje, lahko odgovorijo s "kaj?" ki kažejo, da ne poslušajo. Ko dobijo navodila, želijo dokončati nalogo, vendar jih zlahka zmotijo druge stvari. Pogosto strmijo v prazno in se zdijo neprisotni. Te otroke v razredu pogosto spregledajo, saj z vedenjem običajno ne povzročajo težav, so nemoteči za okolico, tihi, velikokrat tudi zaprti vase.
(2) Hiperaktiven-impulziven tip
Ti otroci z ADHD imajo neizčrpno energijo. Premetavajo se od jutra do večera in ponavadi dobijo diagnozo precej zgodaj, saj njihovo vedenje pogosto izčrpa starše in učitelje. Ves čas tekajo naokoli, se pogosto ponesrečijo in se ponoči težko umirijo. So glasni, iščejo pozornost učiteljev, staršev in vrstnikov, ne morejo mirno sedeti, saj rabijo nenehno stimulacijo možganov. So impulzivni in lahko se tudi nevarno vedejo, a kljub presežku energije imajo dobro sposobnost pozornosti.
(3) Kombinirani podtip: nepozoren in hiperaktiven/impulziven
Ti otroci imajo težave s koncentracijo in hkrati previsoko stopnjo energije in impulzivnosti. Ne morejo sedeti pri miru, a tudi, če jim to uspe, se še vedno ne morejo osredotočiti. Težje dosegajo akademske uspehe. Pogosteje zaidejo v težave, kar zanje predstavlja zelo veliko tveganje za čustvene težave, depresijo, nizko samozavestjo in socialno anksioznostjo.
Kako ADHD vpliva na odrasle
-
Pogosto sanjarjenje
-
Površno opravljanje dela
-
Zamujanje
-
Težko se je osredotočiti in biti pozoren med sestanki
-
Ni mogoče zbrano brati dlje časa
-
Pogosto izgubljanje stvari
-
Nemir, tapkanje po rokah
-
Pogosto zapuščanje delovne mize, potreba po odmorih
-
Tvegana vožnja
-
Zloraba alkohola, drog
-
Težave pri čakanju v vrsti
-
Seganje v besedo, prekinjanje pogovorov
-
Kljub inteligenci ne dokonča študija, težko napreduje v službi
-
Težave pri ohranjanju zaposlitve
-
Napeti družbeni odnosi
-
Slabša kakovost življenja
Kako neurofeedback rešuje problem ADHD-ja?
Za neurofeedback trening je pomembno razumeti, da ADHD ni bolezen, temveč stanje, ki nastane zaradi kasnejšega zorenja zaviralnih nevronov v prefrontalnem korteksu. Vse naše misli, občutki in gibi so nenehno aktivni v naših možganih, ozavestimo pa le tisto, kar v določenem trenutku potrebujemo, in to je tisto, kar določa prefrontalni korteks naših možganov.
Neurofeedback poveča aktivnost inhibitornih nevronov v prefrontalnem korteksu, kar vodi do zmanjšanja nezaželenih vedenj. Ko je zaznana povečana aktivnost, feedback možgane na določen način nagradi. Naši možgani imajo sposobnost iskati nagrade in imajo sposobnost zaznati, kaj je tisto, kar prinaša nagrado – navsezadnje tako deluje vse učenje, od govorjenja do vožnje s kolesom. Na srečo so naši možgani v osnovi skromni, zato videoigra ali video z jasno sliko in zvokom zadostna nagrada.
Othmerjev Neurofeedback deluje samodejno na delovanje možganov, zato igralec ne rabi z mislimi nadzorovati video igre, ampak le sproščeno igra in pusti možganom, da sami izboljšajo svojo aktivnost. Njegov cilj je povečanje notranje stimulacije možganov, ki nadomesti potrebo po iskanju stimulacije zunaj, kar je ena glavnih karakteristik ADHD težav.
Učinki neurofeedbacka:
-
Zmanjšana hiperaktivnost in impulzivnost
-
Stabilizacija razpoloženja
-
Izboljšan spanec in lažje uspavanje
-
Izboljšana pozornost
-
Izboljšana učna, delovna in socialna učinkovitost
Zakaj neurofeedback?
-
Izredno učinkovita metoda za lajšanje ADHD
-
Brez stranskih učinkov
-
Doseganje trajne koristi
-
Je zabavno (izvaja se z igrami in videoposnetki)
Nekaj pomembnih raziskav si lahko preberete na naslednjih povezavah:
Lubar, JF in Shouse, MN, 1976.
Shouse, MN in Lubar, JF, 1979.
Mann, Lubar, Zimmerman, Miller & Muenchen, 1992 .
Lubar, Swartwood, Swartwood, O´Donnell, 1995.
Monastra, VJ, Lubar, JF, Linden, M., et al., 1999.
Lahko vam pomagamo priti nazaj v ravnovesje. Mnogim ljudem je Neurofeedback že pomagal pri ADHD-ju in tudi vi lahko dosežete podobne rezultate.
Lahko nas pokličete na 040 611 201 ali pišete na tatjana.skovacic@gmail.com
Čeprav so na spletni strani Lacrimaterapije morda informacije, ki se nanašajo na določena stanja, se v primeru zdravstvenega stanja nemudoma obrnite na svojega zdravnika ali ponudnika zdravstvenih storitev. Lacrima ne nudi medicinske diagnoze ali nasvetov o zdravljenju. Lacrima ne trdi, da lahko ozdravi kakršna koli stanja, vključno z vsemi stanji, navedenimi na njegovi spletni strani ali v tiskanih materialih, vključno z anksioznostjo, depresijo, pretresi možganov, paničnimi napadi, glavoboli, migrenami in nespečnostjo. Če jemljete zdravila na recept za katero od teh stanj, se posvetujte s svojim zdravnikom, preden prenehate jemati takšna zdravila.